OKOLÍ A TIPY NA VÝLET

Drhleny leží na jižním okraji nejstarší české chráněné krajinné oblasti (od roku 1955) Český ráj, od roku 2005 je tato oblast prohlášena Geoparkem Unesco. Jsou proto výborným místem pro rozmanité způsoby rekreace.

Členitost a pestrost krajiny vytváří ideální terén pro pěší i cykloturistiku. V původní křídové tabuli vzniklo tektonickým zlomem a erozí několik skalních útvarů - Hruboskalské skalní město, Prachovské skály, Klokočské a Betlémské skály, Příhrazské skály, Suché skály - které jsou rájem horolezců. Vyvřelé čedičové útvary jako Trosky, Kozákov, Mužský nebo Vyskeř tvoří dnes přirozené dominanty krajiny. Na jižním svahu Kozákova lze provozovat paragliding.

Soustavy rybníků na říčkách Žehrovka a Jordánka (Věžický, Vidlák, Nebákov), JInolické rybníky, Komárovský a Drhlenský rybník jsou vhodné k přírodnímu koupání. Přirozenou osou Českého ráje je střední tok Jizery. Soutěska na jeho toku mezi Semily a Železným Brodem se nazývá Riegrovou stezkou. Pro vodáky jsou zajímavé jak horní partie Jizery s vyšším stupněm obtížnosti, tak snazší turistické trasy mezi Železným Brodem a Turnovem.

Členitost krajiny a skalní útvary vytvořily přirozené útočiště pro osídlení stará několik tisíc let. Semín, Čertova ruka nad Sedmihorkami, Žižkovy Valy nad údolím Plakánek, Krtola jsou místy s potvrzenými nálezy keltského osídlení. Řada těchto nalezišť má charakter posvátných keltských hájů nebo kultovních a obětních míst.

Z novodobého osídlení ve 13. a 14. století se dochovaly dodnes zříceniny hradů, využívající vždy členitý terén: Trosky,  Kost, Frýdštejn, Kumburk a Bradlec, Valečov, Veliš, Valdštejn. Některé z nich jako Hrubý Rohozec na Turnovsku, Hrubá Skála, Humprecht na Sobotecku, či majestátní Sychrov a Mnichovo Hradiště byly adaptovány v průběhu 18. a 19. Století a jsou obyvatelné dodnes. Většina z těchto kulturních památek je od Drhlen v dosahu 25 - 30 km.

V údolí Plakánku nedaleko hradu Kost naleznete studánku Roubenku, u níž sedával básník Fráňa Šrámek. V Dolánkách u Turnova je vzácně dochovaná památka lidové architektury Dlaskův statek, 5 km proti proudu Jizery Boučkův statek na Malé Skále. Obdobně cenný a architektonicky čistý je Kopicův statek na Hruboskalské plošině u Valdštejna.Malebnou lidovou architekturu naleznete ve městě Sobotce, Vesci u Sobotky, Železném Brodě na Karlově u Lomnice nad Popelkou, dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami s obrácenými zvony. Z řady galerií a muzeí jmenujeme alespoň Okresní muzeum Českého Ráje a Galerii polodrahokamů a šperků Granát v Turnově, Okresní muzeum a galerii v Jičíně s četnými památkami na Albrechta z Valdtšějna v Jičíně, Pojizerskou galerii a Městské muzeum v Železném Brodě.